KASIM-ARALIK 2018 / TARIM TEKNOLOJİLERİ

Üretici topladığı pamuk miktarını tarladeyken öğrenebilecek


  

31.10.2018 


Pamuk tarımının yoğun olarak yapıldığı Aydın’ın Söke ilçesinde pamuk ekimi yapan çiftçileri rahatlatacak yeni bir makine geliştirildi. Pamuk toplama makinelerine özel geliştirilen tartım sistemi ile çiftçilerin işi kolaylaşacak.

Pamuk tarımının yoğun olarak yapıldığı Aydın’ın Söke ilçesinde pamuk ekimi yapan çiftçileri rahatlatacak yeni bir makine geliştirildi. Pamuk toplama makinelerine özel geliştirilen tartım sistemi ile çiftçilerin işi kolaylaşacak.

Sepetli pamuk hasat makinelerinde dünyada ilk ve tek olan tartım otomasyon uygulaması, pamuk tarımının yoğun yapıldığı Söke Ovası’ndan çıktı. Sökeli üretici ve girişimci Hasan Günal ile Sökeli pamuk hasat makinesi servis sorumlusu Mehmet Taşyumru geliştirdikleri pamuk tartım sisteminin patent başvurusunu yaptı. “Wecott” adı verilen sistem yakın zamanda başta Söke Ovası olmak üzere, Türkiye’deki tüm pamuk hasat makinesi sahiplerine ulaşacak. Cihaz, hasat edilen pamuğu tartımı yanında, hasat makinesinin kalibrasyon ayarını da verebiliyor.

HER MARKA VE MODELE MONTAJI YAPILABİLİYOR

Her marka ve model pamuk hasat makinelerine montajı yapılabilecek şekilde tasarlanan cihaz geliştirilen özel yazılımla hasat makinelerinin topladığı pamuğu tartabiliyor. Pamuk hasat makinesini kullanan daha pamuğunu hasat ederken, toplama miktarının raporunu cihazından alabiliyor. Toplama miktarları cihazın veri tabanında kayıt altına alınıyor.

Eski sistemde üreticinin kantara gidene kadar topladığı pamuk miktarını bilemediğini belirten Hasan Günal, geliştirdikleri sistemle bu dönemin sona erdiğini söyledi.

Haber Görseli

Cihazın çeşitli kilogram aralıklarında test ve değerlendirmelerde dört dörtlük değerler verdiğini belirten Hasan Günal; “Bugüne kadar yüze yakın tartım testi uyguladık. Cihaz aynı zamanda sepet hareketlerini de veriyor. Operatör, römorka boşaltım yaparken ne kadar pamuk boşalttığını ekrandan görebiliyor.  Amele döneminden bu yana üretici tarladayken topladığı pamuğun miktarını bilemiyordu. Bu sistem üreticilerimizin kafalarında şüphe bırakmamak adına faydalı olacak” dedi.

PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Hasan Günal; “İl Tarım Müdürlüğümüz de bu sisteme destek veriyor. Cihazımız her marka ve modelde hasat makinelerine montaj edilebiliyor. Dünyada farklı makinelerde uygulanan sistem, pamuk hasat makinelerinde ilk kez uygulanıyor. Faydalı ürün belgeleri için başvurularımız yapıldı, yakın zamanda çıkacak patent ile birlikte hasat makinelerine montaj işlemimiz seri şekilde yapılacak. Tarımın gelişmesi için çaba ve çalışmalarımız var. Söke’miz başta olmak üzere, ülke tarımımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

pamuk pamuk tartım makinesi söke