Dergimiz Türk Tarım Orman (o zamanki adıyla Tarım Orman ve Köyişleri Dergisi) 1986’da yayın hayatına başladığında, uzun soluklu bir yolculuğa çıktığından habersizdi. Bir avuç insanın özverili çalışması ve kararlı tutumuyla yola koyulan dergimiz, geçen yıllar boyunca birçok değişim yaşadı. Önce Tarım Orman Köy (TOK), sonra Tarım ve Köy, daha sonra Türktarım, ardından Türk Tarım Orman adlarını aldı. Aylık periyotla başladı, iki aylık periyoda geçti.

Her periyodik yayın, dünyaya hangi açıdan bakarsa baksın yayınlandığı döneme dair genel bir bakış açısı sunar. Geçmişi hatırlamaya, gelinen noktayı anlamaya yardım eder. Ansiklopediler gibi derli toplu bilgileri bulabileceğiniz kaynaklardır periyodikler. Kurumsal dergiler de benzer misyona sahiptir. Kurumların ve hitap ettikleri sektörlerin geriye dönük kronolojik nabzını tutarlar.

Tarım ve Orman Bakanlığının 1986’dan bugüne kesintisiz yayınladığı Türk Tarım Orman Dergisi, bu anlamda çok değerli ve önemli bir periyodik yayın olarak karşımıza çıkıyor. Yüzlerce kişinin emeğiyle yoğrulan dergimizle son 32 yılın tarım külliyatı oluşturuldu. Türkiye ve dünya ajandasından önemli başlıklar, keyifli söyleşiler, ilginç araştırmalar, bugüne ışık tutan gelişmeler 258 sayı ve binlerce sayfalık külliyatımızı eşsiz kılan unsurlar olarak öne çıkıyor.

Tarım Orman, hem temsil ettiği Bakanlığın kurumsal tarihine hem de Türk ve dünya tarımındaki gelişmelere ışık tutmaya devam ediyor. Yayın hayatına başladığı günden bugüne kadar elbette Bakanlığın çalışma alanlarıyla birlikte, derginin seslendiği okur kitlesi de çeşitlendi. 1. sayısının ilk sayfasında amacını “tanıtma ve haberleşme” olarak ifade eden dergimiz, bugün bu misyonunu yerine getirmekle kalmıyor, üretici, tüketici, tarım sektörü, ilgili sivil toplum kuruluşları gibi tüm paydaşlara ulaşmak için kurumun sesi olmaya da devam ediyor.

Bugün de aynı heyecanla, tarımın sadece köyde yaşayanların geçimlik uğraşı olmadığı bilakis stratejik ve yaşamsal öneme sahip olduğu bilinciyle, dilimizin döndüğü kadar 7 den 70’mişe herkese ulaşmayı öncelik kabul ediyoruz. Yeni tarım teknolojilerini tanıtmak, Bakanlığımızın çalışmalarını anlatmak, çiftçiyi bilgiyle buluşturmak, üreticiyle el ele vererek Anadolu’nun bereketli topraklarından daha fazla verim almak hedefimize hiç sekte vermeden ulaşmanın izini sürüyoruz.

Okurlarımızın da desteği ve katkılarıyla bu zenginliği çoğaltarak, asırlara taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz.