KASIM-ARALIK 2019 / TARIM TEKNOLOJİLERİ

Toprağı yormayan teknoloji


Ayşegül ULUCAN ŞAHİN    

07.11.2019 


Bilinçsiz ve aşırı toprak işleme ile meydana gelen doğadaki tahribata son veren ve çiftçinin maliyetini düşüren aynı zamanda ürün kalitesini artıran toprak işleme makinesinin özelliklerini dergimiz okurları için inceledik.

Bitkisel üretimin ilk aşaması olan toprak işleme: tohum yatağının hazırlanması, yabancı ot kontrolü, bitki gelişimini iyileştirecek toprak şartlarının sağlanması, anızın parçalanması ve topraktaki suyun düzenlenmesi gibi amaçlar için yapılıyor. Toprağın gereğinden fazla işlenmesi toprağa bir fayda sağlamadığı gibi, ekonomik ve fiziksel zararlara yol açabiliyor.

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde toprağın, suyun ve genel anlamda çevrenin korunmasının önemli olduğu bilinci hızla gelişiyor. Bu düşünce sonucunda ülkemizde özellikle yönetim birimleri, akademik çevreler, tarım makineleri yapımcıları ve üreticiler, azaltılmış toprak işlemeye ve doğrudan ekime sıcak bakmaya ve bu konudaki çalışmalarını yoğunlaştırmaya başladı. Azaltılmış toprak işleme düşüncesi, üretimin her aşamasında enerji tasarrufu gerektiren tekniklerin kullanımına ve çevre korumaya yönelik önemli bir fikir olarak ortaya çıktı.
Gelişen çevre bilinci, ekonomik üretim talepleri ve enerji kullanımında tasarrufa gitme zorunluluğu nedeniyle dünyada ve Türkiye’de toprak işlemede köklü değişiklikler yapılmaya başlandı. Bu düşünce ve değişikliklere bağlı olarak, geleneksel toprak işlemeye alternatif olan koruyucu toprak işleme, özellikle doğrudan ekim yöntemini hızlı bir şekilde yaygınlaştırdı.

Günümüzde yapılan tarımsal üretimde, yalnız kârlılık düşünülmeyip, çevresel, ekonomik, sosyal ve ergonomik boyutları da ele alarak bunları dengelemek gerekiyor. Bu düşünce çerçevesinde, üretim sürecinde özellikle yenilenemeyen veya yenilenmesi uzun zaman alan doğal kaynakları korumak ve çevre kirliliğini azaltmak önem kazanıyor.

Toprak işleme ile toprağın kültür bitkilerinin yetişmesi için uygun hale getirilmesi mümkün olmakla beraber, özellikle bilinçsiz ve aşırı toprak işleme ile meydana gelen doğadaki tahribat son derece endişe verici. Yoğun toprak işleme ve toprak üst yüzeyinin bitki artıklarından arındırılması toprağın sıkışmasına ve erozyona neden olabiliyor.

Haber Görseli

HER TÜRLÜ TOPRAKTA KULLANILABİLİYOR

İlgi Tarım Makinaları, dünyada ve ülkemizdeki özellikle bilinçsiz ve aşırı toprak işleme ile meydana gelen doğadaki tahribatına son verebilmek ve çiftçinin üretimdeki maliyet ve ürün kalitesini düşünerek; İlgi Forza makinesini geliştirdi.

Ağır kültivatör bir makine olan İlgi Forza, kompakt ve kombine yapısıyla, her tür toprakta kullanılabilen bir alet olma özelliğiyle, anız bozma ve tohum yatağı hazırlama işlemlerinde kullanılabiliyor. Hasat sonrası anız işlemede etkin bir toprak işleme sağlanıyor. Toprak devrilmeden istenilen derinlikte yırtılarak işleniyor. Anız, kök bölgesinden tabaka halinde kesilerek iyi bir şekilde toprağa karıştırılıyor. Böylece bir sonraki ürün dönemi için organik gübre oluşumu kolaylaşıyor. Sonuçta, yüzeyden toprak erozyonu ve yabancı ot azalıyor.
Öte yandan, yüzeysel ve derin topraklar 5 santimetreden 30 santimetreye kadar istenilen derinlikte işlenebiliyor. Bitki artıkları toprakla ideal bir şekilde karıştırılıyor. Tesviye diskleri ve merdane kombinasyonu ile toprak yüzeyi tohum yatağı için en elverişli şekilde hazırlanıyor. Merdane alternatifleri toprak şartlarına göre çiftçiye seçim olanağı sağlıyor. Tarla tesviyesi korunurken, toprağın su tutma kapasitesi yükseliyor.

Toprak işleme makinesi ile tarla trafiği düşürülerek, daha etkin toprak işleme, daha az toprak sıkışması, yüzeyde ideal anız - toprak karışımı, en önemlisi bunların sonucunda az yakıt kullanımı ve ürün maliyetlerinin düşmesi sağlanıyor. Patates ve pancar gibi çapa bitkilerinin hasadından sonra pullukla işleme yapmaksızın tohum yatağı yalnız toprak işleme aleti ile hazırlanabiliyor. Pulluksuz tarımın ve minimum toprak işlemenin en önemli toprak işleme aleti olan Forza, gerekli ayarlamalar yapıldığında bitkilerin sıra aralarının (Pamuk, pancar, mısır) çapalanmasında da kullanılıyor.

teknoloji toprak