MART-NİSAN 2020 / HABER

“2 bin 153 personel alımı yapacağız”


  

13.03.2020 

Bakan Pakdemirli, memur adaylarıyla fotoğraf çektirdi.
“Tarım ve Orman Bakanlığımıza mühendis, sağlık teknikeri, teknisyen, tekniker, veteriner hekim branşlarında toplam 2 bin 153 personel alımı yapacağız. Başvuru tarihi en yakın zamanda Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir dizi programa katılmak üzere Antalya’ya gitti. İlk olarak Antalya'daki Kundu tesisler bölgesinde bir otelde düzenlenen "8. Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayı"na katılan Pakdemirli burada bir konuşma yaptı.

Konuşmasında  Türkiye'nin su ürünleri üretiminde dünyada en hızlı büyüyen üçüncü ülke olduğunu söyleyen Pakdemirli,  Türkiye'nin bu alanda, Avrupa ülkeleri arasında ikinci sırada geldiğini ifade etti. Su ürünlerinin, Türkiye'nin önemli bir ekonomik potansiyeli olduğuna işaret eden Pakdemirli, ülkenin sahip olduğu su ve denizin iyi kullanılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin 2023 vizyonu için iddialı hedefler ortaya koyduklarını aktaran Pakdemirli, su ürünleri sektöründe bu hedefin bugünden yakalandığı bilgisini verdi. Pakdemirli, bu alanda yeni hedefin ise 2 milyar dolar ihracat yapmak olduğunu bildirdi. Su ürünlerinde Türkiye'nin ihracatçı bir ülke olduğuna işaret eden Pakdemirli, şöyle devam etti:

 "82 ülkeye balık ihracatı yapıyoruz. Ülkemiz su ürünlerinde de net ihracatçıdır. Pazarlama faaliyetlerini biraz daha artırmamız gerekiyor. Alın teri döken üreticinin gereken katma değeri olması önemli. İstişare ve ortak akla verilen önemi her platformda dile getiriyoruz. Bu çalıştay da bunun için önemli bir fırsattır."

Geçen yıl yaptıkları "Tarım Orman Şûrası"nda ortaya konulan 50 bin fikirle yapılan 5 yıllık planın aynı zamanda gelecek 25 yıla da ışık tutacak nitelikte olduğunun altını çizen Pakdemirli, bu Şûra'da 6 hedef ve 74 strateji belirlediklerine değindi.

"SOFRADA BALIK, ÖMÜR BOYU SAĞLIK"

Bakanlık olarak ana hedeflerinin sektöre yön vermek olduğuna işaret eden Pakdemirli, şunları söyledi:

"Kaçak avcılığa son vermek, biyoçeşitliliği korumak ve geliştirmek, arz güvenliğini sağlamak, balıkçının ve yetiştiricinin refahını, gelirini artırmak, kişi başı balık tüketimini artırmak gibi hedeflerimiz var. Dünyada kişi başı balık tüketimi 20 kilo, Avrupa'da 24 kilolarda. Türkiye'de ise kişi başı tüketim 6 kilo. 'Sofrada balık, ömür boyu sağlık.' diyoruz. Onun için tüketimi artırmamız gerekiyor. Sağlıklı nesiller için balığa entegre olmamız gerekiyor. "

Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelerde kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla oluşturulan IPARD programı kapsamında yetiştiricilik ve yatırım desteği verdiklerini aktaran Pakdemirli, "Son 17 yılda yetiştiricilik üretimi neredeyse 6 kat, ihracatımız ise 10 kat arttı. 2023 hedefimiz, 2019'da gerçekleşti." dedi.

Haber Görseli

"TÜRK SOMONU İÇİN DESTEK VERİYORUZ"

Türk somonu için yer istendiğini ve hemen planladıklarını ifade eden Pakdemirli, koruma kullanma dengesini gözeterek yeni üretim alanları açtıklarını, barajları üreticilerin istifadesine açtıklarını belirtti. Bütün imkanlarla yetiştiricileri desteklediklerini vurgulayan Pakdemirli, sektörün taleplerini bir bir yerine getirdiklerini, yetiştiricilere bugüne kadar 3 milyar lira destek verdiklerini söyledi.

Adana Su Ürünleri OSB'si için yakın zamanda müracaat alınmaya başlanacağını kaydeden Pakdemirli, "Su ürünleri yetiştiricileri, 66 milyon liralık destekleme ödemesi yarın hesaplarınıza yatacak. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle harcayın. Bakanlık olarak biz, sektörün talepleri için bütün imkanlarımızı seferber ettik, edeceğiz ve bunu böyle sürdüreceğiz." dedi.

"KENDİMİZİ GELİŞTİRMENİN YOLUNA BAKALIM"

Bakan Pakdemirli, Çalıştay’dan sonra Bakanlık ve bağlı kuruluşlarda istihdam edilen memur adaylarının, Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otelde devam eden temel eğitimlerine katılarak burada bir konuşma yaptı.  2019-2020 yıllarında değişik unvanlarda göreve başlayan 488 aday memur için hazırladıkları 10 günlük temel eğitimin sonuna gelindiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, 2020 Yılı Aday Memur Eğitimi'ni ilk defa Türkiye genelinde toplu olarak gerçekleştirdiklerini anlatan Pakdemirli, bunun faydalı ve başarılı olmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Memur adaylarına tavsiyelerde bulunan Pakdemirli, her konuya meraklı olmalarını isteyerek şunları kaydetti:

"Bakanlığımızla ilgili müjdeyi açıklamak istiyorum, çok uzun zamandır bekleniyordu. Tarım ve Orman Bakanlığımıza mühendis, sağlık teknikeri, teknisyen, tekniker, veteriner hekim branşlarında toplam 2 bin 153 personel alımı yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan teşekkür ediyorum. Başvuru tarihi en yakın zamanda Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir, hayırlı uğurlu olsun. İhtiyaç oldukça Bakanlığımız kendisine kadrolu eleman alımı konusunda gerekli başvuruları, gerekli kurumlara yapıyor, izinleri alıyor ve devam ediyor.

Özellikle meslek mensuplarımıza tavsiyem, Bakanlığımızda çalışmak ödüldür, müjdedir ama eğer bunun için bugün imkan yoksa Bakanlığımızın kapısında beklemeyelim, çıkalım, dışarıda staj dahi olsa mutlaka çalışalım. Çünkü bizim 21. yüzyılda dışarıda çalışmış, özel sektörü bilen, özel sektör mantığıyla yetişmiş memurlarımıza, Bakanlık çalışanlarımıza ihtiyacımız var. Bunu unutmayalım. Bakanlıkta çalışmak gönlümüze düştüyse çalışalım ama bir yandan da kendimizi geliştirmenin yoluna bakalım."

Bakan Pakdemirli, konuşmasının ardından memur adaylarıyla fotoğraf çektirdi.

personel alımı Bakan Pakdemirli Tarım ve Orman BakanlığI, mühendis, sağlık teknikeri teknisyen tekniker veteriner hekim