MART-NİSAN 2021 / HABER

Kadın üreticilere 2 milyar lira hibe sağlandı


  

25.03.2021 


Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli: "IPARD Programı'nda bugüne kadar 3 bin 119 kadın yatırımcımızın projesine 2 milyar lira hibe sağladık. Bu hibeler ile kadınlarımızın kırsalda 4 milyar lira yatırım yapmasının önünü açtık."

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği çerçevesinde Bakanlıkta düzenlenen kadın üreticilerin de yer aldığı "Tarımda 21 Özgün Kadın" programına katıldı.
 
"Ben Yaptım Sen de Yaparsın" sloganıyla düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli,  bugün ekonomide ve tarımsal üretimde en önemli rolü kadınların üstlendiğine işaret ederek, dünyada gayri safi milli hasılanın yüzde 37'sinin kadınların katkısıyla oluştuğunu söyledi.
Dünyada tarımsal iş gücünün yüzde 43'ünü de kadınların oluşturduğunu aktaran Pakdemirli, "Gıda üretiminin yarıdan fazlasında kadınların emeği var. Ülkemizde de toplam istihdamın yaklaşık yüzde 30'u kadınlardan oluşuyor. Tarımda istihdam edilen 4,8 milyon kişinin yüzde 41'i kadın. Türkiye'de kadınların ve erkeklerin hemen hemen eşit sayıda istihdam edildiği tek sektör, tarım" diye konuştu.
 
Pakdemirli, kadınların gücü, fikri ve emeğinin sadece üretimde değil, yönetimde de daha çok kullanılması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Bundan dolayı, 'Tarım ve Ormanın yönetiminde kadınlar olmalı' dedik ve Ayşe Ayşin Işıkgece Hanımefendiyi Bakanlığımızdaki ilk kadın bakan yardımcısı olarak görevlendirdik ve tarımın önemli alanlarını kendisine teslim ettik. Ayşin Hanım, itiraf etmem lazım, erkeklerden daha çalışkan. Daha önce TİGEM Genel Müdürü iken kendisine 'hanımağa' diyordum. Türkiye'deki en büyük çiftliğin başındaydı. Şimdi ise 'Bakanlığımızın hanımağası oldu' diyebiliriz." 

Haber Görseli

"KADINLARI ÜRETİME DAHA ÇOK  KATMAK İSTİYORUZ"
 
Bakanlık olarak kadınları üretime daha çok katmak ve kendi işlerinin patronu olmalarını sağlamak adına birçok proje yürüttüklerini vurgulayan Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı: "Tüm politikalarımızda kadınlara pozitif ayrımcılık sağlıyoruz. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında, kadınlarımızı dört bir koldan destekliyor, projelerine ilave puan vererek öne çıkmasını sağlıyoruz. Kırsal kalkınma desteklerinin önemli bir ayağı olan IPARD Programı'nda bugüne kadar 3 bin 119 kadın yatırımcımızın projesine 2 milyar lira hibe sağladık. Bu hibeler ile kadınlarımızın kırsalda 4 milyar lira yatırım yapmasının önünü açtık. Geçen yıl başlattığımız Uzman Eller Projesi'nde destek verdiğimiz kadın girişimcilerimizin oranı yaklaşık yüzde 50'ye ulaştı."
 
3 MİLYON KADINA EĞİTİM
 
Pakdemirli, kadın çiftçilerin eğitilmesine büyük önem verdiklerini belirterek, bu amaçla son 19 yılda yaklaşık 250 bin faaliyetle toplam 3 milyondan fazla kadına farklı tarımsal konularda eğitim sağladıklarını anlattı.
 
Bakan Pakdemirli, Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında da  81 ilde 5 bin 292 kadın çiftçiyi sertifika sahibi yaptıklarını ve bir iş fikri ile proje hazırlamalarını sağladıklarını söyledi. 
 
Pakdemirli, "Tarımda 21 Özgün Kadın" etkinliği kapsamında tarımsal üretimde başarılı olmuş, kendi fikrini hayata geçirmiş 21 ilham veren kadını bir araya getirdiklerini belirterek, "Projelerle, eğitimlerle ve desteklerle kadınlarımızın hayata daha fazla katılmaları noktasında her türlü girişimi sürdüreceğiz" diye konuştu.
 
Pakdemirli, kadının saygınlığını ve itibarını korumanın herkes için bir insanlık vazifesi olduğuna işaret ederek, "Kadına yönelik şiddete, 'şiddetle hayır' diyorum. Bu şiddeti uygulayanlara, kadına karşı evinde, işinde ayrımcılık yapanlara devletimizin her türlü cezayı vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı. Salonda kendisini dinleyenler arasında yer alan eşi Ahu Pakdemirli'nin de Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Pakdemirli, hayatının bütün büyük kararlarını her zaman eşine danışarak aldığını ve onun desteğiyle ilerlediğini vurguladı.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece de Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük tarımsal gücü olmasında kadınların emeği olduğunu belirterek, "Başarı, siz isterseniz ve inanırsanız peşinizden gelir. Bugün buradaki kadınlar birçok kadına ilham verecek. Kırsaldaki yüzlerce kadın da onların açtığı yoldan ilerleyecek, tarımda kadın girişimcilerin sayısı daha da artacak." diye konuştu.

Haber Görseli

FİRMALARLA KADIN ÜRETİCİLERİN DESTEKLENMESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI
 
Törenin ardından, ABC Deterjan ve Coca-Cola Türkiye firmalarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı arasında protokol imzalandı. ABC Deterjan tarafından yürütülecek "Yerli Yerinde Projesi"yle "aynısefa"nın ulusal pazarda tanıtılması ve ülke ekonomisine kazandırılması amaçlanıyor. Coca-Cola Türkiye'nin desteklediği "Kız Kardeşim Projesi" kapsamında da kadın girişimcilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınların ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerini artırmaları için eğitimler verilecek. Törenin ardından Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 21 kadın çiftçiye plaket verdi. 

Kadın üretici hibe